piątek, 26 maja 2017

MAMA, MAMUSIA!



Codziennie wstają o świcie, przygotowują śniadanie dla całej rodziny, sprzątają, robią zakupy. Wysyłają dzieci do szkół, bawią się z nimi, zaprowadzają na zajęcia i odbierają je z nich. Wysłuchują lamentów przedszkolaków, płaczu nastolatków i skarg dorosłych dzieci. Mowa oczywiście o matkach, których święto obchodzimy dziś w Polsce.






W Polsce Dzień Matki zaczęto celebrować dosyć późno. Pierwszy raz świętowano 26 maja w 1914 roku w Krakowie. Od tamtej pory co roku mamy są obdarowywane przez swoje pociechy kwiatkami, laurkami, słodyczami czy innymi upominkami, na przykład wykonanymi ręcznie prezentami.

Zwyczaj obchodzenia tego święta we Francji wprowadził Napoleon. W 1950 roku oficjalnie ustanowiono Dniem Matki ostatnią niedzielę maja.

 W Indiach święto Durga Puja jest dedykowane przede wszystkim Matce Bogów Durga i Wielkiej Matce Kali Ma. Było ono znane w Indiach od bardzo dawnych czasów, jednak nie jako Dzień Matki. Od niedawna zaczęto praktykować także ten zwyczaj, który bardzo szybko się rozpowszechnia. Hinduskie święto obchodzone jest w drugą niedzielę maja.

 W krajach wyspiarskich – Wielkiej Brytanii i Irlandii, mamie dziękowano już od dawna, bo od XVII wieku, zawsze w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Dlaczego nazywano ten dzień „matczyną niedzielą”? Dawał on możliwość dzieciom wysłanym na służbę do innych państw odwiedzenia swojej parafii w celu oddania czci Matce Boskiej, a przy okazji spotkania się z własną mamą. W kolejnym wieku tradycja ta zanikła, jednak po drugiej wojnie światowej Dzień Matki wrócił do kalendarzy.


W Australii i Kanadzie, gdzie Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja, utrwalił się zwyczaj przypinania goździków do ubrań. Znaczenie ma ich kolor. Kolorowe symbolizują to, że matka tej osoby żyje, a biały, że zmarła. W Kanadzie Dzień Matki to jedno z najpopularniejszych świąt, zaraz po Bożym Narodzeniu i Walentynkach. Podobnie świętuje się ten dzień w Republice Południowej Afryki.


Włosi to naród kojarzony z tradycyjnego traktowania rodziny. Celebrowanie wspólnych posiłków, długie godziny spędzone razem – to właśnie z tego są znani. Również Dzień Matki jest u nich ważnym świętem. Z tej okazji piecze się specjalne ciasteczka w kształcie serca, a także zastępuje mamę we wszystkich obowiązkach. Często spotykanym zwyczajem jest również uroczysty obiad w restauracji. Święto to przypada, podobnie jak w kilku innych krajach na drugą niedzielę maja.

W krajach dawnej Jugosławii dzieci nie wypuszczają mamy z łóżka, czekając aż ta przekupi je słodyczami. W zamian wyręczają ją w codziennych zadaniach, by jak najdłużej, jak wskazuje nazwa, mogła zostać w łóżku.


 W USA, przypadający na drugą niedzielę maja, Dzień Matki to także idealna okazja dla właścicieli wielu firm, na wzrost sprzedaży. Statystyki wskazują na rekordowe sumy wydawane na prezenty dla mam – kartki, kwiaty, ubrania, biżuteria, ale także vouchery do SPA, a nawet większe sprzęty elektroniczne czy akcesoria domowe.


 Pierwszego dnia wiosny, Dzień Matki świętują mieszkańcy Egiptu czy Jordanii wręczając mamom z tej okazji kwiaty, czekoladki lub jak Amerykanie zaproszenia do SPA. Ortodoksyjni, nieakceptujący wpływów kultury zachodu nie uznają jednak tego święta. Uważają, że okazywać szacunek matkom powinno się przez cały rok.



Jakkolwiek nie świętowalibyśmy Dnia Matki, niezależnie od tego, kiedy przypada to święto, dobrze, że ktoś docenił rolę matki i je wymyślił. Bo któż z nas poradziłby sobie w życiu bez matczynej miłości? Należy współczuć tym, którzy z różnych powodów nie mieli okazji jej doświadczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz